Ниско доверие и странни клаузи спъват животозастраховането в България
Интересът на българите към застраховка "Живот" остава изключителен слаб и зад това име немалко причини, сред които са липса на доверие, често асоцииране на полицата само с банков кредит, лошо отношение на застрахователите. Това коментираха експерти по време на дискусия за състоянието на сектора, организирана от в. "Пари" в София. В момента по данни на Комисията за финансов надзор полиците "Живот" заемат 16% от целия застрахователен пазар у нас, или 147.23 млн. лв. премии, докато в Западна Европа и на по-развити пазари съотношението е към 50-60%, до 90% в Люксембург. "Ако не вдъхнем доверие, не само че няма да увеличават цените на премиите, а дори ще намаляват", каза Борислав Богоев, зам.-председател на КФН.
Според него има няколко основни проблема, които според него са причина за по-ограниченото разпространение на животозастраховането у нас за сметка на автомобилното. По думите на Богоев е лесно да се обясни, че българинът е беден и предпочита да мисли за колата вместо за живота и здравето си, но в действителност не само бедността е причината.
Според него фактор за слабите продажби на животозастраховки е фактът, че се разчита те да вървят в пакет с други услуги като кредити. "Логиката на този продукт не трябва да се пробутва между другите", посочи Богоев. Той обаче уточни, че е добре да се развива банковото застраховане.
Зам.-председателят на КФН добави, че търсенето на бърза изгода още е стимул при сключването на животозастраховки, а някои компании предлагат връщане на 90% от платената премия на клиента под формата на кредит. Останалите 10% се приспадат като облекчение от годишната данъчна основа. Богоев обяви, че смята за неуспех неприемането на промени в Кодекса за застраховането, които трябваше да защитят в по-голяма степен правата на потребителите.
Светла Несторова, изпълнителен директор на "Булстрад Живот", коментира, че големият проблем не е това, че преобладават автомобилните застраховки, а това, че те доминират, защото са задължителни, каквато е "Гражданска отговорност". Полицата "Каско" не е задължителна по закон, но при покупка на кола на лизинг се изисква сключването й.
Според проф. Нено Павлов, бивш заместник-председател на КФН, няма нищо лошо застрахователни продукти да се продават в пакет с други, тъй като това е тенденция не само на българския пазар. Проф. Павлов заяви, че полиците "Живот" не бива да се броят за част от социалните разходи, тъй като те не са задължителни както здравните и пенсионни осигуровки например.
Източник: Dnevnik.bg
Коментари:
- Булстрад създава НОВА Инс след сделката с ОББ
- "Моите финанси": След бурята - кога и как се подават заявки за застрахователни обезщетения
- ЗК „Лев Инс” АД предлага сигурност от ново поколение
- КЗК глоби ПОД "Алианц България" за нелоялна конкуренция
- Прогнозите за 2014 г: Оптимизмът при животозастраховането расте
- "Еврохолд" купи бизнеса на застрахователя QBE в България и Румъния
- Първи стъпки като застрахователи
- Застраховател на годината е „ДЗИ-ОБЩО ЗАСТРАХОВАНЕ” ЕАД
- ДЗИ пуска първият 3D рекламен клип, заснет изцяло у нас
- ДЗИ стартира Великденска кампания с атрактивни промоционални условия, отстъпки и нови продукти
- ДЗИ с нова визуална идентичност
- Кредит „Експресо” със специална промоция до края на декември и бонус нова кредитна карта от Societe Generale Експресбанк
- Гласуваме онлайн за „Застраховател на годината”
- Влизат в сила глобите за застрахователни стикери на колите
- Средната цена на "Гражданска отговорност" стана 220 лева
- Застрахователите увеличават печалбите си при спад на приходите
- Държавата обезсмисля застраховането
- Предстоящото снеготопене уплаши застрахователите
- Fibank предлага нов ипотечен кредит „Жилище в сегашно време”
- "Алианц Живот", ДЗИ и "Армеец" за застрахователи на годината
- "Уника" ще определя тарифите по застраховка "Каско" по региони