Новини
Земеделските застраховки да станат задължителни, искат експерти

И други експерти смятат, че е добре държавата да въведе задължителен елемент в селскостопанското застраховане. Например за основните култури. “Определени селскостопански култури, които имат стратегическо значение за икономиката ни, трябва да бъдат застраховани задължително“, посочи Детелина Живкова, експерт в отдел „Селскостопанско застраховане“ на HDI Застраховане. Въпреки, че в ЕС няма документ, регламентиращ каква да бъде застраховката, 2-3 европейски страни вече са въвели задължителния елемент в селскостопанското си застраховане. Това може да бъде възприето и у нас. „Най-важната култура за населението е хлебната пшеница, а ечемикът, слънчогледът и царевицата са важни за изхранване на животните, което пак е от значение за населението, затова държавата трябва да вземе решение за тяхното защитаване чрез застраховки“, разсъждава Детелина Живкова. Тя посочи още, че един от селскостопанските рискове, приет като катастрофичен – сушата, изисква сериозно осмисляне и срещи между представители на държавните институции, компаниите и производителите за намиране на адекватно решение. Може би трябва да се мисли в посока на създаване на фонд, в който да се акумулират средства за подпомагане на съвестни производители при проявата на този риск. Ако пък застраховател реши да предлага такава полица, би трябвало да затегне изискванията за сключване на застрахователен договор, например да изисква данни за добивите от предходен 10-годишен период, за да може да се състави пълна картина за застрахования обект и действително да се установи дали има проявление на риска суша. Това обаче едва ли ще се случи, защото много от производителите не разполагат с такава земеделска история, а при други липсва информационен масив. Живкова също посочи, че с всяка изминала година интересът към земеделските застраховки спада все повече и повече и прогнозира още по-големи проблеми в тази област. Вече не стопаните търсят компаниите, а застрахователите ухажват земеделските производители. И въпреки, че компаниите са склонни на множество отстъпки, а цената на застраховката е колкото цената на кофа жито, отливът е повече от очевиден. Нагледен пример за цената на застраховката, например на пшеница, сочи, че при застрахователна сума 50 лв. на декар, което означава среден добив 350 кг по средна изкупна цена около 0,15 лв./кг (колкото е била през последните години), застраховката ще струва около 2,50 лв. при покрити рискове градушка, буря, пожар, проливен дъжд и измръзване. Това е ориентировъчна цена на застраховката, като тя може да варира в зависимост от степента на рисковост на региона и предпочетените рискове, както и от тарифите на застрахователя, който я предлага. Сумата може да се плати и на вноски за дълъг период, който обхваща и прибиране на реколтата.
„Земеделската застраховка е позната отпреди 112 години. Още в първия закон след Освобождението около 1895 г. продуктът е регламентиран със специален закон за застраховане на земеделските произведения от градобитнина като задължителен. Оттогава досега през различните години застраховката е била и задължителна, и доброволна, и едновременно задължителна, допълвана с доброволна. Днес обаче едва ли можем да се надяваме тя отново да стане задължителна, предвид финансовото състояние на българските производители, което е основен фактор за слабия растеж на селскостопанското застраховане““, коментира Нанко Ненов, главен експерт „Селскостопанско застраховане“ в Дирекция „Имуществено застраховане“ на ЗПАД „Армеец“. „Преди всичко се касае за липса на средства. Ако вземем за пример 300 кг. пшеница от дка при цена 0,40 лв., това прави 120 лева. При тарифи около 5-6% от тази сума, можете да изчислите, че производителите не могат да разполагат с такива средства“, коментира Ненов. Според него идеята на земеделския зам.-министър Светла Бъчварова за създаването на фонд от държавата и от селскостопански производители за компенсиране и поемане на част от материалните щети, причинени на селското стопанство, може да бъде реализирана и се подпомагат производители, които имат предварително направени застраховки. И в „Армеец“ интересът към земеделската застраховка е нисък. „С оглед състоянието на икономиката и финансовото състояние на производителите в селското стопанство поддържаме постоянно ниво на земеделските застраховки, доказателство за което е малкият процент на продукта в портфейла на компанията“, коментира още Ненов.
Източник: Insurance.bg
Коментари:
(Екипът на Bank.bg си запазва правото да премахва коментари с нецензурно съдържание както и такива, които не са написани на кирилица)
Други новини
- Булстрад създава НОВА Инс след сделката с ОББ
- "Моите финанси": След бурята - кога и как се подават заявки за застрахователни обезщетения
- ЗК „Лев Инс” АД предлага сигурност от ново поколение
- КЗК глоби ПОД "Алианц България" за нелоялна конкуренция
- Прогнозите за 2014 г: Оптимизмът при животозастраховането расте
- "Еврохолд" купи бизнеса на застрахователя QBE в България и Румъния
- Първи стъпки като застрахователи
- Застраховател на годината е „ДЗИ-ОБЩО ЗАСТРАХОВАНЕ” ЕАД
- ДЗИ пуска първият 3D рекламен клип, заснет изцяло у нас
- ДЗИ стартира Великденска кампания с атрактивни промоционални условия, отстъпки и нови продукти
- ДЗИ с нова визуална идентичност
- Кредит „Експресо” със специална промоция до края на декември и бонус нова кредитна карта от Societe Generale Експресбанк
- Гласуваме онлайн за „Застраховател на годината”
- Влизат в сила глобите за застрахователни стикери на колите
- Средната цена на "Гражданска отговорност" стана 220 лева
- Застрахователите увеличават печалбите си при спад на приходите
- Държавата обезсмисля застраховането
- Предстоящото снеготопене уплаши застрахователите
- Fibank предлага нов ипотечен кредит „Жилище в сегашно време”
- "Алианц Живот", ДЗИ и "Армеец" за застрахователи на годината
- "Уника" ще определя тарифите по застраховка "Каско" по региони