Обезпокояващото увеличаване на хората със свръхтеглото през последните няколко години се очаква да се превърне в голямо предизвикателство за застрахователната индустрия, смятат в Munich Re. Свръхтеглото е водеща причина за диабет от 2-ри тип, за инфаркт, мозъчен кръвоизлив и рак на дебелото черво, както и за голям брой други проблеми със здравето. Например рискът за развиването на диабет е около 60 пъти по-висок при жените със свръхтегло отколкото при жените с нормално тегло, а в САЩ затлъстяването изпреварва пушенето като причина за инфаркта. Сега наднорменото тегло не е проблем само в западните индустриализирани страни, но също и в бързо развиващите се икономики като Китай и Индия, където все повече хора са с наднормено тегло. Хроничното свръхтегло се превръща в една от най-сериозните заплахи за здравето на цели нации.
Най обезпокоителна е тенденцията сред децата и младите хора. В Германия броят на деца с наднормено тегло се е удвоил от 1980 г. насам. В миналото хората са затлъстявали на средна възраст, докато в наши дни, много деца са с наднормено тегло още преди да са достигнали десетата си годишнина.
Генетично хората са създадени да се справят по-лесно с оскъдицата на храна, а не с изобилието. Нашите тела могат да съществуват и с малко храна. Но начинът на живот се е променил и приходът на енергия далеч надвишава разходът й. Консумираме повече калории, ядем по-големи порции и приемаме в храната си много повече захар, отколкото в миналото. Тоест ядем много повече, отколкото тялото ни се нуждае, и излишъкът на енергия се превръща в наднормено тегло, застрашаващо здравето ни.
Този проблеми се нуждае от решение. Здравната система трябва да обърне много по-голямо внимание на превенцията, отколкото на лечението.
Обществената здравна застраховка в много страни не покрива лечение на наднорменото тегло. Чрез мотивирането на пациентите да вземат превантивни мерки и да променят начина си на живот при първите признаци на затлъстяване и чрез лекуването на състоянията на свръх тегло по-рано, сериозните дълготрайни последствия и свързаните с тях разходи по лечението могат да бъдат намалени значително.
В застрахователната практика по света има различни начини за превенция на проблема. Един от които е чрез включването в стойността на премията, плащана за здравна застраховка, на големия риск, който представляват свръхтеглото за пациента. Респективно ако пациента отслабне, стойността на застраховката намалява.
В много страни въвеждат различни мерки за намаляване на рисковете. В провинция по източното крайбрежие на Испания на пример се изпълнява проектът "Дениа", имащ иновационен подход към здравеопазването. Той е на частна компания, осигуряваща обществено здравеопазване. В него пълната грижа за пациентите е покрита от здравна застраховка с еднаква стойност за всички пациенти, далеч по-ниска от държавната здравна застраховка. За икономическата ефективност на този подход са необходими голям брой проекти за превенция на различните заболявания. Такъв проект е THAO - програма, целяща да увеличи информираността и мотивацията на родителите на деца от 3 до 13-годишна възраст за правилното им хранене и за по-добър начин на живот на децата.